Porady macierzyńskie

Business park Nijnsel
Industrieweg 13
5492 NG Sint-Oedenrode
T +31 (0)413 474036
E info@verba.nl

Jaka jest przyszłość klatek porodowych?

Sposób, w jaki powinny być budowane klatki porodowe jest przedmiotem dyskusji wszędzie, a szczególnie w Europie Zachodniej. W szczególności konstrukcja i powierzchnia podłogi skrzynek porodowych jest złożoną kwestią, która nadal pozostaje niejasna. Jak mogę sprawić, aby mój kojec porodowy był przyszłościowy, co jest najlepszym wyborem przy projektowaniu kojca porodowego i jak ja, jako hodowca trzody chlewnej, mogę w pełni wykorzystać mój kojec porodowy przy użyciu nowych technik? Są to powracające pytania, na temat których nie ma zbyt wielu obiektywnych i spójnych informacji. Chętnie udzielimy Państwu bezpłatnej porady w tym zakresie.

Chcę zbudować swój kurnik, ale co muszę wziąć pod uwagę?

Oczywiście, każdy przedsiębiorca chce iść do przodu, a nie stać w miejscu, ale chce też budować w sposób przyszłościowy, tak aby nie trzeba było wszystkiego poprawiać za 5 lat. W niektórych krajach minimalne powierzchnie podłogi dla klatek porodowych zostały już ustalone i panuje jasność, ale w innych krajach nadal toczy się wiele dyskusji na temat ram, które mają zostać ustalone i w najbliższych latach nie zostaną osiągnięte żadne wiążące porozumienia. Wiele osób zapomina jednak, że ta dyskusja nie kończy się na granicach państw. Na przykład, istnieją wyraźne sygnały, że jeśli Prosiąt z kraju A są dostarczane do hodowli świń w kraju B, to muszą być one również hodowane zgodnie z wymaganiami kraju B. A hodowcom świń z kraju A nie jest łatwo być w pełni świadomym wymagań w kraju B. Możemy Państwu w tym pomóc.

Co VERBA, jako producent karmideł, wie na temat klatek porodowych?

Ponieważ VERBA, jako holenderski producent karmideł dla świń, ściśle współpracuje z projektantami porodówek i ośrodkami badawczymi w całej Europie, doświadczamy tej dyskusji z pierwszej ręki i mamy poczucie, w jakim kierunku zmierza hodowla loch. Jaki system porodowy, jaka powierzchnia podłogi i jakie warianty kojców porodowych są brane pod uwagę, to tematy, którymi zajmujemy się w różnych krajach europejskich z boku. Dzięki temu, że mamy oczy i uszy otwarte i gromadzimy te informacje, możemy pomóc Państwu w uzyskaniu obiektywnych informacji.

Jaki system klatek porodowych wybrać?

Przede wszystkim ważne jest, jaki system kramów wybierzesz. Dopiero wtedy możesz przystąpić do realizacji swoich planów. Tradycyjne klatki porodowe nie są brane pod uwagę. Tradycyjna krata porodowa jest mniej przyszłościowa dla hodowli trzody chlewnej w Europie Zachodniej i w obecnej sytuacji oczekuje się, że będzie stopniowo wycofywana. W niektórych krajach, takich jak Norwegia, Szwecja i Szwajcaria, stosowanie klatki porodowej na wolnym wybiegu jest już obowiązkowe. Ponadto, istnieje już wiele doświadczeń z tradycyjnymi klatkami porodowymi, więc możemy dodać niewiele informacji. Dlatego też skupiamy się całkowicie na bardziej przyszłościowych skrzyniach porodowych, a są to skrzynie porodowe dla chowu wolnowybiegowego.

Istnieją dwie możliwości wyboru w zakresie obór wolnostanowiskowych. Możesz wybrać pomiędzy kojcem porodowym z wolnym wybiegiem a kojcem do odchowu z wolnym wybiegiem. Oczywiście zależy to od Państwa możliwości konstrukcyjnych.

Oba systemy są dobre i przyszłościowe, ale uważamy, że zagrody do chowu na wolnym wybiegu są najbardziej przyszłościowe z tych dwóch systemów. Ponadto spodziewamy się, że kojce z wolnego wybiegu dadzą Państwu wyższą wydajność. Poniżej wyjaśnimy dlaczego.

W przypadku klatek porodowych z wolnym wybiegiem, zarówno locha jak i prosię są przenoszone do innych klatek po okresie oproszenia. W klatkach porodowych na wolnym wybiegu po okresie oproszenia przenoszona jest tylko locha, ale Prosiąt pozostają w tej samej klatce do osiągnięcia wagi 25 kg. W ten sposób utrzymujesz stado razem i nie musisz go przenosić. Świnia jest stworzeniem z przyzwyczajenia i nie lubi zmian. Każda zmiana prowadzi do niepokojów, a niepokoje prowadzą do ograniczonego wzrostu. A ta różnica we wzroście może być ogromna. Różnic pomiędzy oborą wolnowybiegową a zagrodą wolnowybiegową jest jednak więcej. Poniżej wymieniamy zalety i wady kojców do odchowu wolnowybiegowego w porównaniu z kojcami do odchowu wolnowybiegowego.

 • Więcej spokoju i ciszy dla zwierząt. W tym samym kojcu porodowym można trzymać razem toom (do 25/30 kg) bez konieczności przenoszenia ich do sekcji prosiąt. Daje to dużo odpoczynku i na wiele sposobów wpływa korzystnie na wzrost jamy ustnej. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Dzięki temu, że nie musisz przenosić prosiąt do sekcji odchowu, masz spokój. Ponadto nie trzeba czyścić skrzyń porodowych, ponieważ teoretycznie ogniwo to jest całkowicie usunięte. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Korzyści ekonomiczne. Dzięki temu, że klatki porodowe nie muszą być już czyszczone, oszczędza się na robociźnie oraz na wodzie do spłukiwania, która trafia do kanału gnojowego. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Korzyść z inwestycji. Nie musisz wyposażać oddzielnych kojców dla prosiąt. Jest to świadczenie jednorazowe.
 • Bardziej przyszłościowe niż kojce z wolnym wybiegiem z uwagi na wyższy dobrostan zwierząt dzięki trzymaniu krów razem w tym samym kojcu. Pomyśl również o przyszłych działaniach dotyczących obgryzania ogonów. Jest to powtarzająca się korzyść.

Jakie są główne wady kojca do chowu wolnowybiegowego w porównaniu z kojcem do chowu wolnowybiegowego?

 • Ze względu na wyższe nakłady inwestycyjne związane z bardziej wymagającymi kojcami do chowu na wolnym wybiegu, czas zwrotu nakładów wynosi około 6 lat. Jest to wada jednorazowa.

Jaką powierzchnię podłogi należy wziąć pod uwagę w przypadku obory wolnostanowiskowej / kojca porodowego dla chowu wolnowybiegowego?

Powierzchnia klatek porodowych jest również przedmiotem dyskusji w każdym kraju. Skrzynki porodowe dla kur niosek chowanych na wolnym wybiegu, które zostały już zbudowane, mają co najmniej 6m2. Słyszymy jednak, że liczba metrów kwadratowych rośnie, a nie maleje. W Niemczech prawo przewiduje minimum 6,5m2 na kojec porodowy na wolnym wybiegu. Ponadto stale rośnie liczba prosiąt urodzonych żywcem, na co również musi być wystarczająco dużo miejsca. Zalecamy minimum 7m2 na jeden kojec porodowy dla chowu wolnowybiegowego, aby zapewnić przyszłościową konstrukcję. Na przykład w Niemczech istnieje również obowiązek zapewnienia losze wystarczającej swobody ruchu, a Prosiąt muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się za lochą. Ma to również wpływ na wymaganą powierzchnię użytkową.

Jaki rodzaj podłogi powinienem mieć?

Ciekawym tematem w odniesieniu do klatek porodowych są również wzory podłóg. Na przykład, nie ma tylko jednego konkretnego piętra, które jest odpowiednie dla budynków dla chowu wolnowybiegowego, ale raczej kombinacja różnych pięter. W końcu w chowie wolnowybiegowym mamy do czynienia z nie mniej niż trzema różnymi fazami życia świni, a mianowicie: porodem, lochą i odsadzonymi prosiętami. Musi być część podłogi z listew, ale także część podłogi litej. W różnych krajach jest to często związane z określonymi procentami lub wzorami całkowitej powierzchni podłogi. Na przykład w Niemczech prawo stanowi, że pod lochą musi być dostępna określona powierzchnia podłogi pełnej i że tylko 7% podłogi może być perforowane/wyposażone w otwory lub szczeliny. Prawo nakłada również wymagania, np. w Niemczech, dotyczące konstrukcji podłóg kojców porodowych oraz powierzchni legowisk i obszarów zamkniętych dla prosiąt. Na przykład, dla prosiąt karmiących wymagane są częściowo miękkie podłogi. Nie może być ona jednak zbyt miękka, gdyż miałoby to negatywne skutki w zakresie higieny i trwałości podłogi. Te miękkie podłogi o dobrej przyczepności można łatwo rozwiązać za przystępną cenę, stosując na przykład syntetyczną płytę podłogową Ekogrip z 2 mm warstwą gumy. Mamy te plastikowe arkusze w naszej ofercie i możemy zrobić je w dowolnym kształcie lub rozmiarze klient chce. W przypadku renowacji, te trwałe, ale miękkie płyty mogą być również układane w lub na istniejącej podłodze. Płyty te wykorzystujemy również do ogrzewania podłogowego,które stosujemy m.in. w gniazdach dla prosiąt w projekcie Prodromi. Płyty grzejne mogą być również dostarczane w wersjach dostosowanych do potrzeb klienta. Te płyty grzejne są również często używane podczas remontów, gdy inne płyty grzejne są zużyte lub nie nagrzewają się już prawidłowo, ponieważ nie wydają się być tlenoszczelne. Są to niedrogie rozwiązania, które można zastosować również później, podczas renowacji istniejących podłóg. Praktyka nauczyła nas również, że jeśli zdecydujemy się na kojce do chowu wolnowybiegowego, wskazane jest, aby w kojcu znajdowała się również betonowa podłoga. Zapewnia to wystarczające ścieranie się pazurów prosiąt w okresie odchowu, tak aby Prosiąt nie opuszczały kojców z za długimi pazurami.

Mamy bliskie kontakty z producentami i dostawcami podłóg i chętnie skontaktujemy Państwa z nimi, jeśli będą Państwo potrzebowali dalszych informacji.

Jakiego wyposażenia należy używać do klatek wolnowybiegowych?

Istnieje również różnica w konstrukcji skrzyń porodowych pomiędzy skrzyniami porodowymi na wolnym wybiegu a skrzyniami do odchowu na wolnym wybiegu. Na przykład w klatkach dla macior z wolnym wybiegiem część kojca dla macior musi być składana, podczas gdy w klatkach dla macior z wolnym wybiegiem przynajmniej cały kojec dla macior musi być składany. Przed i po oproszeniu locha musi mieć wystarczającą swobodę ruchów, a co najmniej jedna strona kojca musi być składana. Jednak w okresie oproszeń locha musi być tymczasowo unieruchomiona poprzez całkowite zamknięcie boksu.

W przypadku chowu ściółkowego na wolnym wybiegu, po odejściu lochy cała ściółka musi być złożona lub przesunięta, ponieważ Prosiąt pozostają w niej do 25/30 kg, w przeciwnym razie ściółka przeszkadza.

Na rynku dostępnych jest wiele systemów, a my słyszymy od hodowców loch o zaletach i oczywiście wadach istniejących modeli. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na ten temat, możemy skierować Cię do kierownika obory, który posiada system najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb, lub skontaktować Cię z innym hodowcą loch, aby wymienić się doświadczeniami.

Jaki jest najlepszy system karmienia i pojenia w kojcach porodowych?

Naszym zdaniem, karmienie i pojenie są najważniejszymi aspektami klatki wolnowybiegowej. Według naszego klienta i ambasadora firmy Brummelhuis, właściwy system żywienia decyduje o co najmniej połowie sukcesu Państwa kojca wolnowybiegowego. System żywienia, który zalecamy do wszystkich kojców wolnowybiegowych i odchowalni wolnowybiegowych to KZB Farrowing Pen Family Feeder. Jest to zasadniczo dozownikdla loch z zamkniętą ścianą tylną, ścianą boczną z listwami i opuszczanym korytem, wyposażonym w poidłodla loch. Klapa zawieszona jest nisko, tak że zarówno locha jak i małe Prosiąt mogą obsługiwać klapę i naśladować zachowania związane z ryciem. Bardzo prosty, ale solidny system.

Przez cały okres pobytu w porodówce locha je z tego wyjątkowego karmidła KZB z obniżonym korytem. Za pomocą mechanizmu klapkowego locha sama pobiera paszę z 36 litrowego zbiornika koryta KZB. Koryto podające można regulować bezstopniowo, dzięki czemu wydajność podawania jest ustawiana na każdy obrót klapy. Ponieważ locha je na poziomie podłogi, nieświadomie przyciska głowę do klapy, a małe porcje paszy spadają przed nią. Locha sama musi zadbać o swoje pożywienie poruszając klapką. Naśladuje to naturalne zachowania związane z ryciem, które bardzo stymulują jedzenie, w porównaniu z systemem, w którym locha otrzymuje paszę w korycie, dla której nie musi nic robić.

Smoczek do pojenia w korytku KZB zapewnia losze wystarczającą ilość wody. W praktyce widzimy również, że Prosiąt "piją razem" z korytem lochy na bardzo wczesnym etapie. Ponieważ locha pije znacznie więcej, woda pozostaje zawsze świeża i jest chętnie pobierana przez Prosiąt.

W połowie 2021 roku otrzymaliśmy dane od niemieckiego hodowcy trzody chlewnej posiadającego konwencjonalne kojce porodowe i 2 kojce testowe z karmidłami rodzinnymi KZB. Lochy z karmidłami KZB zjadły w okresie oproszenia aż o 20 kg więcej paszy niż z koryta z dozownikiem. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak świeższa pasza, możliwość łatwego dotarcia lochy do koryta, naśladowanie naturalnych zachowań związanych z ryciem, zabawa z klapkiem, po której następuje nagroda. Tak duże dodatkowe pobranie paszy zwiększa wydajność mleczną lochy, co z kolei jest korzystne dla prosiąt, które korzystają z tej zalety przez całe życie.

W praktyce widzimy, że Prosiąt zaczynają jeść z pokarmu lochy już około 4 dni po urodzeniu, a locha uczy Prosiąt, skąd mają brać pokarm. W ten sposób wcześnie pobudza się produkcję śliny u prosiąt i zapewnia wczesne przyzwyczajenie flory jelitowej do stałego pokarmu. Przy wadze około 7,5 kg widzimy, że Prosiąt urosły średnio o 900 gramów więcej niż w przypadku tradycyjnego systemu korytowego z dozownikiem. Prosię korzysta z tego doskonałego startu przez resztę swojego życia. Nie ma potrzeby zmiany paszy, aby uzyskać takie wyniki, a sukces ten jest w całości zasługą karmnika KZB, który wspiera zachowania matki i dziecka.

Hodowcy trzody chlewnej posiadający klatki porodowe, którzy stosują karmidła KZB informują, że Prosiąt przybierają na wadze o 1 tydzień wcześniej. Kolejną zaletą jest to, że poprawia się mleczność lochy, a ponieważ Prosiąt również jedzą paszę lochy, często droższy prestarter jest również wykorzystywany. Ma to wpływ na obniżenie kosztów. Ponieważ Prosiąt są przyzwyczajone również do paszy stałej, po okresie oproszenia nie odczuwają praktycznie żadnych dolegliwości związanych z odsadzeniem. W końcu, przejście z mleka na paszę stałą jest już stymulowane przez matkę od 4 dnia życia, więc nie ma nagłego przejścia dla prosiąt.

Jeśli pozostawisz Prosiąt w kojcu na wolnym wybiegu, będą one nadal jadły z tego samego koryta. Przecież wiedzą, skąd pochodzi pokarm i same mogą go wyjąć z koryta za pomocą klapka. Daje to doskonałe rezultaty.

Smoczek lochy jest wyłączony, a Prosiąt muszą pić z oddzielnego poidła znajdującego się w pobliżu koryta. VERBA może również dostarczyć poidła dla prosiąt, a nawet przymocować je do karmnika KZB. Dodatkowo posiadamy karmniki dla prosiąt z korytem stałym lub wyjmowanym, które można wbudować w ścianę i które dzięki 10-litrowemu zbiornikowi mogą również karmić Prosiąt we wczesnym stadium rozwoju.

Czy mogę używać karmideł KZB w konwencjonalnych klatkach porodowych?

Odpowiedź jest prosta. Coraz częściej spotykamy się z tym, że karmidło KZB jest wykorzystywane do częściowej renowacji istniejących skrzyń porodowych, szczególnie tam, gdzie koryto lub rura wodna są zużyte. Hodowca loch może bezpośrednio skorzystać z opisanych wcześniej zalet poprzez zmianę sposobu żywienia. Ze względu na trwałość (stal nierdzewna) KZB może być później łatwo zamontowany w klatkach porodowych na wolnym wybiegu.

Ile kosztuje koryto paszowe KZB?

KZB zastępuje fragment ogrodzenia i muru, wykonany np. z HPL (trespa), a także koryto dla loch i oddzielne poidło dla loch. Te dodatkowe koszty, które normalnie byś poniósł, są prawie porównywalne z kosztami koryta KZB. Koryto KZB nie musi więc być droższe od konwencjonalnego systemu. Poza tym koryto szybko się zwraca dzięki korzyściom, jakie uzyskuje się przy przyroście prosiąt.

Jak solidny jest podajnik KZB?

Koryto paszowe KZB nie jest drogim systemem high-tech, który jest wrażliwy na usterki. Jest to, jak wszystkie nasze systemy, solidne, proste i unikalne koryto, które jest w 100% produkowane w Holandii i które wykonuje doskonałą pracę dla loch i prosiąt oraz prowadzi do doskonałych wyników w życiu. My i wielu użytkowników karmideł KZB szczerze wierzymy, że nie ma prostszego i lepszego systemu żywienia dla Waszych kojców porodowych niż KZB.

Jakie są zalety i wady karmidła KZB w porównaniu z dozownikiem dla loch z korytem i oddzielnym poidłem?

 • Znacznie lepsza wydajność mleczna lochy. Wynika to z faktu, że locha pobiera znacznie więcej paszy dzięki zaawansowanemu systemowi żywienia. Jest to powtarzająca się korzyść.
 • Lochy są zadowolone i bardziej aktywne, ponieważ mogą jeść małe porcje w naturalny sposób. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Lepsza locha. Ponieważ locha je więcej, wychodzi też z kojca porodowego w lepszej kondycji, co często wpływa korzystnie na rozwój zarodków w kolejnym miocie. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Brak dipu odstawiającego. Ponieważ prosię po czterech dniach skubie już razem z matką, przejście na paszę stałą jest doskonałe. Jest to powtarzająca się korzyść.
 • Prosięta wychowywane w żłobku przybierają na wadze o 1 tydzień wcześniej, ponieważ przejście z mleka na paszę stałą jest lepsze. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Jednolite Prosiąt, ponieważ wszystkie mają wystarczająco dużo mleka i ponieważ mogą jeść z koryta razem z matką 24/7. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Na pewno nie droższy w zakupie niż osobne koryto dla prosiąt, koryto dla loch, poidło dla loch i wykończenie kojca, w którym koryto wisi. Jest to świadczenie jednorazowe.
 • Oszczędność kosztów, ponieważ dla prosiąt potrzebny jest znacznie mniej kosztowny prestarter. Jest to świadczenie powtarzające się.
 • Odpoczynek dla Ciebie. Żłóbek do karmienia KZB jest wyjątkowy i szczególny dzięki swojej prostocie. Koryto jest wyjątkowo solidne dzięki krawędziom z listew i nie powoduje awarii, na które bardziej wrażliwe są systemy zaawansowane technologicznie. Każdy może łatwo pracować z tym systemem, co daje Ci pewność i spokój. Jest to świadczenie powtarzające się codziennie.

Wady koryta KZB w porównaniu z korytem dla loch z dozownikiem i oddzielnym poidłem:

 • Locha nie może położyć się pod korytem KZB, tak jak mogłaby to zrobić w przypadku wyższego koryta. W zależności od przepisów (nie wszędzie przestrzeń pod korytem liczy się jako swoboda ruchu dla lochy), w niektórych przypadkach potrzebne będą nieco głębsze kojce. KZB ma jednak tylko 210 mm głębokości. Jest to wada jednorazowa.

Verba może i chętnie podzieli się z Państwem swoją wiedzą na temat klatek porodowych i odchowu na wolnym wybiegu, a także na temat żywienia i pojenia w klatkach porodowych. Na Państwa życzenie możemy również przedstawić Państwu odpowiednie osoby, które mogą Państwu bardzo pomóc i które mogą spełnić Państwa potrzeby i wymagania. Współpracujemy tylko z renomowanymi instalatorami kramów. Nie leży w naszym interesie kierowanie Państwa do firmy, która nie specjalizuje się w budkach z wolnym wybiegiem lub do firmy, której nie ufamy. Istnieją projektanci obór, którzy naprawdę wyspecjalizowali się w produkcji klatek porodowych dla chowu wolnowybiegowego i produkują własne systemy do tego celu.

Oprócz wiedzy, Verba może udzielić Państwu informacji na temat klatek porodowych dla loch i prosiąt, skrzynek porodowych, ogrzewania podłogowego, płyt bąbelkowych z miękkiego tworzywa sztucznego do pomieszczeń zamkniętych, skrzynek dla prosiąt, gniazd dla prosiąt i poideł. Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Prosimy o kontakt z nami! Chętnie Państwu pomożemy. +31 (0)413-474036 info@verba.nl

Jarno Brummelhuis opowiada o swoim wyborze kojca do chowu wolnowybiegowego.

Produkty Verba do różnych skrzyń porodowych

Jarno Brummelhuis opowiada o podajniku do kojców porodowych KZB

Copyright 2021 L. Verbakel BV